כל מה שרצית

לדעת על Salvador Dali סאלבדור דאלי // ארנה הרצליה

Salvador Dali סאלבדור דאלי // ארנה הרצליה

לפני הכל אתחיל ואמר. הפרסומים של התערוכה מספרים שזו הפעם הראשונה שמציגים את דאלי בארץ שזה ממש לא נכון. לפני המון שנים הייתי בתערוכת ענק של סלבדור דאלי בקונגרסים בחיפה (תמונה בתגובות), אמנם הוצגו יצירות אחרות ובסגנונות שונים מאוד אבל הוא הוצג כאן בישראל.
למען האמת בימים אלו הוא מוצג ללא עלות במוזיאון בקיסריה עם פסלי ענק אבל כן לפעמים משקרים בשביל למשוך אנשים. מוזיאון ראלי מוזיאון יפייפה עם מגוון יצירות של אמנים בינלאומיים למשל כשהייתי שם היתה תערוכה של היצירות של רנה מגריט סוריאליסט אחר.
דבר נוסף לפני שאתחיל בתיאור התערוכה והחוויה אציין שאני ביקרתי בארנה בפעם שעברה בתערוכה של Vincent van Gogh ואן גוך לכן ההשוואה בניהם היא בלתי נמנעת למרות שהם לא הוצגו באותו המקום. 
לתערוכה בארנה הגעתי בשבת, לקראת הצהריים, לא היה מפוצץ באנשים אבל בהחלט היתה נוכחות. בכניסה נמצא timeline עם נקודות ציון של חייו של האמן, איפה הוא למד, איך הוא הכיר את אשתו, מתי פיקאסו התרשם ממנו לראשונה וכמובן גם על מותו. כך גם היה בתערוכה של ואן גוך. אמנם כאן היה פחות מפורט. החלק הזה הכרחי להמשך התערוכה כי מכאן לומדים על ההשפעות שלו. עוד נקודת השקה הוא גם היה מתפרע בלימודים ולא ישב בכיתה כמו עוד אמנים נוספים. מה שכן בשבילי זה כבר מאוחר מידי.
לאחר מכן עמדה בכניסה שבה אפשר לשלם על דברים נוספים בנוסף למחיר הכרטיס, כניסה למתחם VR בן 8 דק שנוצר ע"י ישראלים אם איני טועה, ברמה גבוהה, מעניין, נותן הצצה אל תוך מוחן של האמן, מעורר חושים ומומלץ.
גם בואן גוך המתחם הזה היה, כמובן גדול יותר אבל זה לא רלוונטי כשמדובר במציאות רבודה, ארוך יותר יותר חושי וללא תשלום נוסף. דבר שני שנמכר בכניסה הוא מכשיר הסבר על רוב היצירות בעברית, בתוספת של 15 שח.
 
כשנכנסים הדבר ראשון שרואים הוא מגוון גדול של סגנונות, ציור בעפרון, ציור בטושים, פסלים ולא ציור שמן אחד. מצד אחד מפתיע ומצד שני נותן הזדמנות לצפות ביצירות שלא מכירים בדרך כלל וכך היה. החל מהיצירות בתחילת הדרך, הסבר ודוגמאות על השעון הנוזל, הזמן שנמתח, הרגליים הגדולות של הרבה מהאובייקטים שלו, נגיעה של סיפורים מהתנ"ך ועוד ועוד תוכלו לראות בתמונות. דבר נוסף שתוכלו לראות בתמונות הוא השוני בין חתימות ביצירות שונות, כמובן שחלקם חרוט על פסלים, חלקם כתוב בעפרון וחלקם נכתב בטוש. לאורך השנים סגנון החתימה שלו השתנה וזה היה מרתק לגלות. לאחר צפייה במתחם ה-VR הגיעה סוף התערוכה וזמנה של חנות המזכרות. שם הוצגו רפליקות של ציורי שמן למכירה, (אפשר להגיד שבכל זאת הם הוצגו שם?), לצד פסלים קטנים מקוריים. כמובן המון פיציפקס מדליקים נמכרים בחנות, תיקים, מחברות, קלמרים, פאזל של אמני סוריאליזם ועוד הרבה אלמנטים מדליקים. אני רכשתי מנקה משקפיים עם איור של כמה אמנים מוכרים. 
 
לסיכום הייתי ממליצה לבקר קודם בקיסריה ולצפות בעבודות המוכרות שלו ולמי שזה לא מספיק לבקר גם בהרצליה.
ביקרתם בתערוכה? מה חשבתם עליה?

על הכותבת

ספיר ברונזברג לוי אמנית ויזואלית וצלמת. בעזרת טכנולוגיות כמו מציאות מדומה ורבודה האמנית מעבירה את המבקרים חוויה אמנותית ובלתי נשכחת בנושאי שמירה על איכות הסביבה וההשפעה של הרשתות החברתיות על האדם.

על התערוכה

מתחם ארנה הרצליה ממוקמת בהשונית 2, הרצליה.

תאריכים: התערוכה מוצגת עד 2/10/21

מומלץ לתאם הגעה מראש